Podrška osobama sa mentalnozdravstvenim smetnjama
U BiH osobe sa mentalnozdravstvenim smetnjama pripadaju ranjivoj grupi stanovništva, koja je u krajnje nepovoljnom položaju. Na dnevnoj bazi su izložene diskriminaciji i socijalnom isključivanju, a ujedno imaju ograničen pristup adekvatnoj zdravstvenoj njezi. Pružatelji usluga zaštite mentalnog zdravlja u zajednici često ne posjeduju specijalizirane vještine potrebne da provode psihoterapiju, radnu terapiju, ili za rad sa maloljetnim pacijentima i žrtvama porodičnog nasilja. Stoga, obim njege na raspolaganju osobama sa mentalnozdravstvenim smetnjama jest prilično ograničen. Nadalje, potrebno je ojačati preventivnu njegu, jer identificiranje ranih simptoma može spriječiti razvijanje mentalnozdravstvenih smetnji u ozbiljnija oboljenja.
Bolja kvaliteta usluga i programi smanjenja stigme u zajednicama
Fokus projekta je pružanje usluga zaštite mentalnog zdravlja na nivou zajednice, povećanje obima i kvaliteta ovih usluga, te akreditiranje centara za mentalno zdravlje u zajednici za pružanje standardizirane i kvalitetne njege. Profesionalci u mentalnom zdravlju su kroz projekat educirani i njihove vještine i znanja razvijeni, naročito u poljima okupacione i radne terapije, psihoterapije, preventivnog rada u zajednici, kriznih intervencija, te rada sa porodicama. Na ovaj način osobe sa smetnjama u mentalnom zdravlju, te oni koji su u riziku da razviju te smetnje, imaju pristup širem obimu kvalitetnih usluga. Kako bi se smanjila diskriminacija osoba sa mentalno zdravstvenim problemima i podiglo poštivanje njihovih ljudskih prava, projekat je blisko surađivao sa različitim udruženjima, provodio aktivnosti socijalne inkluzije, programe smanjenja stigme u zajednicama, te razvio programe koji će promoviraju mentalno zdravlje.
Preko 500 profesionalaca u mentalnom zdravlju uključeno je u projekat, te djeluju u 74 Centra za mentalno zdravlje u zajednici diljem zemlje. Podrška je pružena i korisničkim udruženjima i grupama za samopomoć, koji djeluju u 31 općini. Projekat mentalnog zdravlja u BiH osnažio je rukovodstvene kapacitete institucija za mentalno zdravlje, te podržao restrukturiranje njihovih usluga. Strateško upravljanje intervencijama projekta provodit će se u suradnji sa zdravstvenim autoritetima u BiH. Kroz angažman velikog broja aktera, PMZ je značajno doprinio poboljšanju kvalitete života osoba sa mentalnozdravstvenim smetnjama, njihovim porodicama, kao i onim pojedincima koji su pod rizikom da razviju smetnje u mentalnom zdravlju.
Kontinuirana potpora i zapažen napredak u zaštiti mentalnog zdravlja u BiH
Švicarska vlada od 2009. godine podržava reformu zaštite mentalnog zdravlja u BiH, gdje su značajni rezultati postignuti kroz različite intervencije.
Javne politike i regulacijski okvir za zaštitu mentalnog zdravlja u BiH usklađeni su sa standardima Evropske Unije, a uspostavljen je i sistem za praćenje mentalnog zdravlja stanovništva. U oba entiteta, izmijenjen je i usvojen zakonski okvir za zaštitu ljudskih prava osoba sa mentalnozdravstvenim smetnjama, što je omogućilo praćenje mogućih kršenja ljudskih prava u ustanovama za zaštitu mentalnog zdravlja.
U Centrima za mentalno zdravlje u zajednici, postotak medicinskih sestara koje samostalno rade sa pacijentima povećao se sa 29% na 88%. Kvaliteta usluga se također poboljšala, a stopa pacijenata koji se upućuju u bolnice smanjena je za 30%. Više od 5.480 pacijenata sa teškim psihičkim poremećajima uključeno je u koordiniranu brigu, novi pristup u pružanju usluga u Centrima za mentalno zdravlje u zajednici.